20. 10. 2019

Zubačka v lete nepremáva, zisťovali sme prečo a kedy začne

Ozubnicová železničná trať medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou cez prázdniny nepremáva z dôvodu rekonštrukcie cesty a železničnej trate. Zisťovali sme kedy sa spustí prevádzka, čo všetko bráni spusteniu a koľko bude stáť jazda na tejto unikátnej trase.Zubačka je atrakciou, ktorá priťahuje mnoho záujemcov a je horúcim želiezkom v ohni tisovského turizmu. Táto ozubnicová trať je zapísaná na zozname národných kultúrnych pamiatok a má za sebou oficiálne spustenie, ktoré si môžete pripomenúť TU!


Opýtali sme sa predsedu Občianskeho združenia Zubačka Tisovec Jána Spišiaka aká je aktuálna situácia okolo Zubačky.

Čo sa týka Zubačky, sme pripravení na prevádzku. Dôvodom prečo parný vlak nepremáva, je rekonštrukcia cesty 1. triedy, a s tým súvisiaca oprava železničnej trate Bánovo – Zbojská, ktorá je od júna zatvorená. Okrem toho bolo potrebné rozobrať most, nakoľko boli mostnice prehnité a bolo ich potrebné vymeniť. Predpokladané otvorenie sa odhaduje na október,” povedal pre Echoviny.sk Ján Spišiak.
Ďalej nás zaujímalo ako často bude vláčik premávať a koľko bude stáť jazda.

Ešte nevieme, aké náklady budú na údržbu, uhlie, zamestnancov, takže tento rok bude skúšobný. Až potom budeme vedieť stanoviť reálnu cenu cestovného lístku. Zubačka bude premávať pravidelne raz za mesiac a ďalšie jazdy sa budú odvíjať od záujmu ľudí o túto atrakciu,” hovorí Spišiak.

Ako sa vláčik dostal do Tisovca?

Rušeň má viac než sto rokov a pochádza z Rumunska. K nemu je pripojený osobný vozeň z roku 1 916, ktorého opravili v Topoľčanoch.

Parný rušeň sa do Tisovca dostal vďaka vlakovému nadšencovi Bodovi Hauswaldovi z Nemecka, ktorý ho spolu s ďalším kúpil v Rumunsku a potom daroval Železniciam Slovenskej republiky, ktoré financujú jeho vynovenie. Viac o histórií parného vláčika si môžete prečítať TU!

Ako by mohla vyzerať výletná trasa parnou lokomotívou cez Zbojská?

Návštevník – turista bude môcť navštíviť železničné múzeum a dobové depo, v ktorom pred jeho očami zauhľovacím žeriavom naplnia nákladný priestor lokomotívy uhlím, vodný žeriav doplní vodu nevyhnutnú pre vznik hybnej sily – pary. Keď rušeň vyfúkne prvý oblak pary, turisti môžu nastupovať. Lokomotíva dosahuje maximálnu rýchlosť 12 km za hodinu, v otvorených vozňoch turistov „neprefúka“, fotografom neprekážajú sklá a deti sa naťahujú po vetvičkách stromov. V rušni dobovo oblečení železničiari nahadzujú do kotla uhlie pred očami návštevníkov. O chvíľu sa vlak stratí v 786 metrov dlhom tuneli, vo vagónoch len slabo svieti dobové osvetlenie. Deti stíchnu, pritisnú sa bližšie k rodičom. O päť minút vláčik zapíska a vyjde z tunela. Prechádza prekrásnou hornatou krajinou Muránskej planiny, pri nábehu na zuby Abtovej konštrukcie musí spomaliť na 3 kilometre za hodinu. Pred sebou má stúpanie 48 promile (od P. Polhory je to až 50,2 promile) do horskej stanice Zbojská a desať mostov. Niektoré sú vytesané do skaly, na ľavej strane vozňa je mohutné skalisko, na pravej 20 metrová priepasť. Na 175 metrov oblúkovom viadukte „Pod Dielom“ rušňovodič zastaví, vysvetľuje turistom, ktorí pozerajú, ako sa 36 metrov pod nimi vinie hlavná cesta, históriu mosta. Je výnimočný, zvárali ho priamo v teréne a počas 2. svetovej vojny ho zničili ustupujúce nemecké vojská. Nasleduje „Čertova dolina“ ponúkajúca prekrásny výhľad na okolitú krajinu a ďalší, 105 metrov dlhý Čertov most. Pomenovanie dostali z čias, keď stavali prvú železnicu, toto bol najťažší úsek trasy. „Je to jednoducho čertovsky pekná trať,“ hovorieva predseda občianskeho združenia Zubačka Tisovec sa Ján Spišiak. V stanici Zbojská vlak doplní vodu pomocou vodného žeriava a vyberie sa na prudké klesanie do Pohronskej Polhory.

Video z vítania zubačky si môžete pozrieť TU!

O aktuálnych informáciach vás budeme informovať, takisto môžete navštíviť oficiálnu stránku zubačky –www.zubacka.sk.logo regionalny operacny program logo europska unia
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho
rozvoja
„Investícia do vašej budúcnosti“

Stránka bola realizovaná v rámci projektu „Huculská magistrála – klaster cestovného ruchu na území Muránska planina – Čierny Balog“ pod záštitou obce Čierny Balog
Prehlásenie o spracovaní osobných údajov
Počet prístupov: 781663
Copyright © Huculská magistrála 2012, všetky práva vyhradené.
Vyhlásenie o prístupnosti | Webdesign by ŽP Informatika s.r.o.