22. 4. 2021 ............................................................................. Huculská magistrála má aktuálne 36 kilometrov trás

Charakteristika územia

Územie Muránska planina – Čierny Hron sa nachádza v srdci Slovenska v Banskobystrickom samosprávnom kraji. V rámci Slovenska sa jedná o jedno z najzachovalejších prírodných území. Je charakteristické rozmanitosťou prírodných krás, ale aj bohatosťou tradičnej ľudovej ľudovej kultúry a historických pamiatok.

- rozloha územia: 61 379 ha;
- počet obyvateľov: 20 700;
- na našom území je 13 samospráv: obce Čierny Balog, Drábsko, Hronec, Muráň, Muránska Dlhá Lúka, Muránska Huta, Muránska Lehota, Michalová, Pohronská Polhora, Osrblie, Sihla, Valaská a mesto Tisovec.
- hustota 33,7 obyvateľa / km2
- najväčšou samosprávou je obec Čierny Balog s 5180 obyvateľmi
- najmenšími sú obce Muránska Huta a Sihla – 190 obyvateľov
- veľká časť nášho územia leží v Národnom parku Muránska planina a jeho ochrannom pásme a v druhej časti na naše územie zasahuje Chránená krajinná oblasť Poľana.
- najvyšší vrch je Fabova hoľa – 1439 m n.m.
- najhlbšia priepasť: Michňová – 105 m
- najrozsiahlejší jaskynný systém: Bobačka – 3000 m

Výhodná poloha nášho územia umožňuje príjazd z ôsmich strán, zo severovýchodu autobusom z Červenej Skaly, z juhovýchodu autobusom z Revúcej, z juhu vlakom a autobusom z Rimavskej Soboty, Hnúšte, Kokavy nad Rimavicou a od Hriňovej a Detvy autobusom, zo západu z Banskej Bystrice vlakom a autobusom a zo severu vlakom a autobusom z Brezna.

Muránska planina, Veporské a Stolické vrchy ponúkajú ideálne podmienky pre všetky možné druhy letnej turistky v horách. Dobre značené turistické trasy, hojnosť prameňov s pitnou vodou, bohatú prírodu a najmä priemyslom a turizmom nezdevastovanú krajinu. Časť značených cyklotrás spája naše územie s Podpoľaním, zvyšné cyklotrasy väčšinou nie sú v teréne vyznačené, ale lesné cesty sú dobre prejazdné a dostanete sa nimi na miesta, o ktorých kráse ste ani netušili. Najväčšou každoročnou akciou je turistický pochod Clementisova cesta, s varením gulášu a pohostením. Okrem obce Muráň je vhodným nástupným miestom a centrom pre turistov obec Čierny Balog s mnohými zaujímavosťami. Okolie obcí Sihla a Drábsko známe pod miestnym názvom „Vrchy“ patrí k lokalitám s najkrajšími scenériami na Slovensku.

Určite odporúčame výstupy na Muránsky hrad, či Klenovský Vepor, alebo návštevu Lesníckeho skanzenu, či Zbojníckeho dvora.

Krasový charakter a množstvo jaskýň sú typické pre Národný park Muránska planina. Sú však prístupné iba so sprievodcom Speleoklubu v Tisovci alebo Revúcej. V blízkosti Tisovca sú vhodné podmienky zalietať si na rogale. Pstruhové bystriny Muráňa, Rimavy a Zdychavy, ako aj rybníky v Tisovci a Muránskej Lehote určite potešia svojou bohatosťou. Na svoje si tu od jari až do neskorej jesene príde aj najzanietenejší hubár.

Pre turistov slúžia informačné kancelárie v Čiernom Balogu, Zbojskej, Tisovci a Muráni.

V našom regióne nájdete plné vyžitie počas zimnej sezóny. Lyžiarske strediská – v Čiernom Balogu, Hronci, Zbojskej, v Michalovej, Bánove, Rejkove a v Muráni spolu predstavujú prepravnú kapacitu viac ako 5000 osôb za hodinu a celkovú dĺžku vlekov 6000 m.

Umelé zasnežovanie funguje v stredisku Urbanov vrch v Čiernom Balogu a na Zbojskej. V blízkej dostupnosti sú Nízke Tatry s mnohými lyžiarskymi strediskami – Chopok Juh, Tále, Čertovica.

Na bežecké lyžovanie v prírodných podmienkach sú ideálne podmienky nad obcou Michalová v lokalite Priehybina a Krátke s prechodom na Čierny Balog, na Zbojskej, Prednej Hore, v širokom okolí Tisovca i Muráňa a najmä na „Vrchoch“ okolo obcí Drábsko a Sihla. Samozrejme nemôžeme nespomenúť Národné centrum biatlonu v Osrblí s umelo zasnežovanými a udržiavanými traťami. Organizujú sa turistické prechody na bežkách Muránskou planinou ako aj Stolickými vrchmi.
logo regionalny operacny program logo europska unia
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho
rozvoja
„Investícia do vašej budúcnosti“

Stránka bola realizovaná v rámci projektu „Huculská magistrála – klaster cestovného ruchu na území Muránska planina – Čierny Balog“ pod záštitou obce Čierny Balog
Prehlásenie o spracovaní osobných údajov
Počet prístupov: 922406
Copyright © Huculská magistrála 2012, všetky práva vyhradené.
Vyhlásenie o prístupnosti | Webdesign by ŽP Informatika s.r.o.