30. 11. 2021 ............................................................................. Huculská magistrála má aktuálne 36 kilometrov trás

Územie Muránska planina – Čierny Hron / Horehronie

Zelené srdce Slovenska – aj tak mnohí nazývajú Muránsku planinu. Objavte nádherné prírodné scenérie, ktoré nadchnú v každom ročnom období, prejdite sa po jednom z viacerých náučných chodníkov a pátrajte po Lykovci muránskom, rastlinke, ktorú by ste inde na svete nenašli. Zájdite tiež na Veľkú Lúku a obdivujte krásu a mohutnosť huculských koní, ktorých chov je práve sem umiestnený už od roku 1950.
Príďte sa nadýchať vône lesa do jedinečného prírodného múzea vo Vydrovskej doline. Trojkilometrový náučný chodník s viac než šesťdesiatimi zastávkami vám priblíži históriu, súčasnosť i význam lesníctva na Slovensku. Vydajte sa na prechádzku do minulosti a prejdite sa machom a papradím Dobročského pralesa. Pekným výhľadom na okolitú krajinu vás zase odmení druhý najvyšší vrch Slovenského Rudohoria – Klenovský Vepor.
V tomto uponáhľanom svete sa oplatí raz za čas spomaliť. Navštívte Salaš v sedle Zbojská a nechajte sa očariť malebnou prírodou Muránskej planiny. Prevezte sa Zbojníckou strelou, vyskúšajte jazdu v sedle hucula, prenocujte „pod širákom“, spoznajte tradičný spôsob spracovania ovčieho mlieka či ochutnajte miestne špeciality na zabíjačke. Na Zbojskej sa vždy niečo deje, preto vaša návšteva isto nebude posledná.
Nechajte sa viesť náučným chodníkom na hrad Muráň a pripomeňte si ako mohol tento kráľovský hrad vyzerať v časoch najväčšej slávy. Vydajte sa aj na vrch Hradová, ktorý je jednou z dominánt okolia mesta Tisovec a ukrýva zrúcaniny stredovekého hradu. Spoznajte život Ferdinanda Coburga v okolí Prednej Hory, život Vladimíra Clementisa v Tisovci, či pričuchnite k časom dávno minulým, prechádzkou pomedzi drevené chalúpky v obci Drábsko – časti Kysuca.
Pre všetkých nadšencov technických pamiatok je tu možnosť zažiť dobrodružstvo na trati. Čiernohronská železnička si pre vás pripravila zaujímavý program, či už plánujete výlet pre svojich kamarátov, zábavu pre svoje deti či stretnutie s obchodnými partnermi. Ak vám nevyhovujú základné trasy vláčika či špeciálne akcie ako Zážitok pre deti, Výlet pre vnúčatá a Vláčikom skanzenom, je tu možnosť objednávky mimoriadneho vlaku podľa vášho želania.

Relax na Planine môže mať mnoho podôb. Predstavte si rodinné gazdovstvo, ktoré sa nachádza v malebnej lokalite Vrchy. Marekov dvor je príkladom klasickej slovenskej vidieckej turistiky. Vyskúšajte si jazdu na koni, pomoc pri gazdovských prácach či okúste chutné domáce produkty. Dobrým výstupným miestom pre túry po Muránskej planine pre vás budú aj CSM Zbojská a RZ Predná Hora, ktoré vám popri ubytovaní poskytnú aj wellness.
Muránska planina má pre každého niečo. Ak máte radi dobrodružstvo, skúste jazdu na krnačkách, OFF Road alebo ryžovanie zlata. So zvieratami a jazdením sú zase spojené každoročne organizované podujatia ako Rodeo Muráň, Hubertova jazda či preteky volských záprahov na Sihle. Dostať sa krásnej prírode na dosah nikdy nebolo jednoduchšie. Stačí sa vydať po turistickom či cyklistickom chodníku, prípadne prevetrať bežky alebo lyže.

Tradície majú svoje miesto aj v modernom svete. O ich zachovávanie sa snažíme už roky a veríme, že robíme radosť všetkým generáciám. Nenechajte si preto ujsť podujatia, ktoré sa pravidelne konajú na Muránskej planine. Tradície vás môžu uchvátiť mnohými spôsobmi, trebárs prechádzkou po Tisovskom jarmoku, ochutnaním lahôdok na Michalských hodoch, kultúrnym programom Katarínskych dní či pohľadom na sprievod počas Fašiangov.logo regionalny operacny program logo europska unia
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho
rozvoja
„Investícia do vašej budúcnosti“

Stránka bola realizovaná v rámci projektu „Huculská magistrála – klaster cestovného ruchu na území Muránska planina – Čierny Balog“ pod záštitou obce Čierny Balog
Prehlásenie o spracovaní osobných údajov
Počet prístupov: 972266
Copyright © Huculská magistrála 2012, všetky práva vyhradené.
Vyhlásenie o prístupnosti | Webdesign by ŽP Informatika s.r.o.