8. 12. 2021 ............................................................................. Huculská magistrála má aktuálne 36 kilometrov trás

Rekonštrukcia cesty cez Sedlo Zbojská (Tisovec- Pohronská Polhora)

Rekonstrukcia cesty cez Sedlo ZbojskaDoprava na ceste I. triedy číslo 72. je obmedzená. Slovenská správa ciest začala rekonštrukciu cesty medzi Tisovcom a sedlom Zbojská. Práce budú trvať 2 roky, cestu však úplne uzatvárať nebudú.

Vyše štvorkilometrový úsek medzi Tisovcom a sedlom Zbojská nevyhovoval normám pre cestu I. triedy tak pre jej šírku, ako aj pre smerovanie. Cesta vedie náročným horským terénom cez Muránsku planinu. Rekonštrukcia nadväzuje na rozhodnutie výjazdového zasadania vlády SR v Brezne z roku 2006. Samotný projekt sa pripravoval približne šesť rokov. Snažili sa ho pripraviť tak, aby čo najmenej zasahoval do okolitej prírody a aby sa komunikácia dostala čo najviac do režimu cesty prvej triedy.

Pri rekonštrukcii museli prijať viacero ústupkov. Museli sa dohodnúť aj s občianskym združením Zubačka, nakoľko rekonštrukcia cesty si vyžiada úpravu železničnej trate. Pôvodne plány počítali s úplným odstavením cesty, to by však mimoriadne skomplikovalo situáciu podnikateľom v regióne. Nasledujúce 2 roky budú musieť byť vodiči trpezliví a ešte tolerantnejší ako doteraz.

Rekonstrukcia cesty cez Sedlo Zbojska

Cesta bude prínosom pre cestovný ruch aj podnikateľov.
Cesta medzi Breznom a Tisovcom je momentálne jediným možným prepojením medzi severnou a juhovýchodnou časťou Banskobystrického samosprávneho kraja. Do Banskej Bystrice by obyvatelia Tisovca museli cestovať buď cez Rimavskú Sobotu, Lučenec a Zvolen, alebo cez Muráň, Červenú Skalu a Brezno. Akékoľvek doterajšie zámery podnikateľov v Tisovci boli podmienené dopravným spojením. Po celkovej rekonštrukcii cesty to prinesie skvalitnenie cestovného ruchu, ale aj podnikateľského prostredia, čo bude mať do budúcna za následok aj zníženie nezamestnanosti.

Na rekonštrukciu prispeje Európska únia.
Podľa cestárov patrí súčasná rekonštrukcia k najzložitejším, aké v okrese Rimavská Sobota robili. Podľa zmluvy bude oprava stáť takmer 16, 5 milióna eur. Práce budú spolufinancované z prostriedkov Európskej únie cez Operačný program Doprava.

Novú cestu ocenia nielen miestni obyvatelia, ale aj turisti, ktorí navštívia Národný park Muránska planina. Stavebné práce na ceste sa začali v apríli tohto roku a zrekonštruovaná má byť najneskôr začiatkom zimy 2015.

Rekonstrukcia cesty cez Sedlo Zbojska

logo regionalny operacny program logo europska unia
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho
rozvoja
„Investícia do vašej budúcnosti“

Stránka bola realizovaná v rámci projektu „Huculská magistrála – klaster cestovného ruchu na území Muránska planina – Čierny Balog“ pod záštitou obce Čierny Balog
Prehlásenie o spracovaní osobných údajov
Počet prístupov: 973944
Copyright © Huculská magistrála 2012, všetky práva vyhradené.
Vyhlásenie o prístupnosti | Webdesign by ŽP Informatika s.r.o.