30. 11. 2021 ............................................................................. Huculská magistrála má aktuálne 36 kilometrov trás

Po náučných chodníkoch v okolí Tisovca


Turistické chodníky poznáme všetci, sú súčasťou našej krajiny. Na mapách ako farebné stužky spájajú mestá s mestečkami, údolia s vrcholmi a nás, ľudí s prírodou. V posledných rokoch vzniká čoraz viac chodníkov, ktorým sa hovorí náučné. Nielen, že sa po nich môžete prejsť, ale ešte sa aj niečo nové dozviete. Slúžia na to informačné tabule, na ktorých sa dočítate základné informácie o prostredí, v ktorom sa práve nachádzate.

Každý je iný

Ich dĺžka a náročnosť sú rôzne. Každý je iný, dva rovnaké nenájdete. Najkratší náučný chodník majú pri mestečku Vrbové, meria presne 50 metrov a je pravda, že vznikol ako recesia miestnych občanov.

Snažili sme sa dopátrať, koľko tých náučných chodníkov na Slovensku vlastne máme, ale presné číslo sa nám zistiť nepodarilo. Každá oblasť má svoje a o tie sa stará, stráži si ich a skrášľuje. My sa teraz pozrieme do okolia mesta Tisovec, ktorý leží pri Národnom parku Muránska planina.

Tisovec je mesto turistov

V meste sú dva turistické oddiely, ale v jeho okolí až päť náučných chodníkov. Všetky patria svojou obtiažnosťou k tým náročnejším, keď sa pozriete na okolité hory, tak pochopíte, že tu ľahký chodník ani nemôže byť.

Ako nám povedala Irena Milecová, predsedníčka partnerstva Muránska planina- Čierny Hron, chodníky sú naozaj úžasné. Ako prvý vznikol náučný chodník na Hradovú. Tento mystický kopec sa hrdo vypína nad mestom a vyzýva každého, aby si s nim zmeral svoje sily. Druhý náučný chodník nás zavedie k prameňom rieky Rimavy, ďalším je chodník na Tŕstie. Vznikol na počesť známeho slovenského botanika Václava Vraného, ktorý tu pri výskume miestnej flóry našiel svoju smrť.  

Pre milovníkov kvetov a neopakovateľných vôni je určite neodolateľný náučný chodník s príznačným názvom Voniaca, ktorý vás, ak vydržíte  strmé stúpanie, privedie na rozprávkovú lúku, ktorá je na jar a začiatkom leta plná nádherných kvetov. No a pre milovníkov adrenalínu je tu najmladší, ale najextrémnejší náučný chodník, pomenovaný po miestnom zbojníkovi Jakubovi Surovcovi, ktorý vás, ak sa nezľaknete vody a šmykľavých skál, prevedie Čertovou roklinou.

Ticho a kľud

„Z ktorejkoľvek strany príde návštevník na Muránsku planinu, má tu na čo pozerať, sú tu dobrí ľudia a nádherná príroda,“ hovorí Irena Milecová.  „Na chodníčkoch človek nestretáva enormné množstvo turistov, ako to vidíme napríklad v Tatrách, kde pomaličky potrebujú semafory, aby mohli vedľa seba prejsť.“

Je to pravda. Muránska planina a okolité hory sú rajom pre pútnikov hľadajúcich pokoj a samotu v lone nádhernej divokej prírody. Tu ešte žijú divoké šelmy, môžete tu stretnúť skutočného medveďa, ktorý nepotrebuje liezť do kontejnerov, aby si našiel potravu na prežitie.

Jar je predo dvermi,  krajšie a teplejšie dni čoraz nástojčivejšie lákajú ľudí do prírody. Ak sa zatúlate do okolia Tisovca vydajte sa po niektorom z náučných chodníkov, ktoré tu na vás čakajú. Určite neoľutujete.


Viac tu: http://nasenovinky.sk/article/28350/po-naucnych-chodnikoch-v-okoli-tisovca#.VPyJ7xWVcEo.facebook
logo regionalny operacny program logo europska unia
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho
rozvoja
„Investícia do vašej budúcnosti“

Stránka bola realizovaná v rámci projektu „Huculská magistrála – klaster cestovného ruchu na území Muránska planina – Čierny Balog“ pod záštitou obce Čierny Balog
Prehlásenie o spracovaní osobných údajov
Počet prístupov: 972289
Copyright © Huculská magistrála 2012, všetky práva vyhradené.
Vyhlásenie o prístupnosti | Webdesign by ŽP Informatika s.r.o.