26. 9. 2021 ............................................................................. Huculská magistrála má aktuálne 36 kilometrov trás
E-mail newsletter
Prihláste sa na automatický odber noviniek

fotogaleria


videogaleria
planovac

Huculská magistrála

Huculská magistrála

Huculská magistrála ako jedinečný produkt cestovného ruchu sa začal budovať v roku 2009. Iniciátormi nápadu a aj jeho realizátormi boli Slovenský hucul klub a Zbojská, s.r.o. Neskôr sa k nim aktívne pripojila Správa Národného parku. Základnou myšlienkou bolo ponúknuť návštevníkom putovanie v sedle huculských koníkov na území Muránska planina - Čierny Hron.
V súčasnosti Huculské magistrála prerastá do širšieho komplexu zámerov a služieb: od záchrany chovu huculov v NP Muránska planina a zachovávanie biodiverzity územia, cez rôzne druhy vzdelávania, až po vytvorenie produktového klastra cestovného ruchu a rozvoj trvalo udržateľného cestovného ruchu. Kľúčovým však naďalej ostáva budovanie kvalitného produktu „Putovanie po huculskej magistrále“.

Prečo kone a prečo hucul?

Muránska planina a chov koní už dlhé desaťročia neodmysliteľne patria k sebe. Už v roku 1950 bol v lokalite Veľkej lúky pod Muránskym hradom umiestnený polodivoký chov koní – huculov. V počiatkoch bolo cieľom chovu záchrana huculského koňa, neskôr chov a produkcia koní vhodných pre lesnícku činnosť. Za týmto účelom prebehli len s čiastočným úspechom pokusy na krížení hucula, s cieľom vytvoriť samostatné plemeno s názvom "slovenský horský kôň". Neskôr sa začalo s chovom chladnokrvného norika a v roku 1995 bol uznaný šľachtiteľský chov koní plemena norik muránskeho typu a 1997 bol vyhlásený za génovú rezervu norika muránskeho typu a chránený chov. V súčasnosti sa celkový počet chovaných koní pohybuje okolo 300 kusov. Spojenie koní a Muránskej planiny podporuje aj dnes už preslávené Ródeo Muráň, jedno z najväčších podujatí tohto typu na Slovensku.

V opačnom kúte nášho regiónu v obci Sihla nad Čierny Balogom v roku 1999 vďaka nadšencom a obdivovateľom huclských koníkov bola založená nezisková organizácia Slovenský hucul klub, ktorej prioritným zámerom je záchrana a ochrana hucula ako jedinečného plemena. Dnes na Sihle nájdete stádo viac ako 40 koní. Každoročne sa tu organizuje ďalšie atraktívne a veľké podujatie venované koníkom – „Huculská paráda“.

Tretím dôvodom je obnovená tradícia zbojníctva v sedle Zbojská medzi Fabovou hoľou a Klenovským Veprom na ceste spájajúcej Brezno s Tisovcom. Doslovný preklad slova hucul z rumunského jazyka je totiž "zbojník". Prostredníctvom Huculskej magistrály chceme postupne návštevníkom autenticky "v sedle hucula" predstaviť súčastnosť aj minulosť hucula - zbojníka ako aj samotného zbojníctva v v území Muránska planina – Čierny Hron.
logo regionalny operacny program logo europska unia
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho
rozvoja
„Investícia do vašej budúcnosti“

Stránka bola realizovaná v rámci projektu „Huculská magistrála – klaster cestovného ruchu na území Muránska planina – Čierny Balog“ pod záštitou obce Čierny Balog
Prehlásenie o spracovaní osobných údajov
Počet prístupov: 960685
Copyright © Huculská magistrála 2012, všetky práva vyhradené.
Vyhlásenie o prístupnosti | Webdesign by ŽP Informatika s.r.o.